همه رشته‌های دانشگاه آزاد قانونی است

 واکنش دانشگاه آزاد به اظهاراتی درباره رشته‌های بدون مجوز:

تمام رشته‌های دانشگاه آزاد قانونی است/استعلام از مجلس موجود است

» سرویس: دانشگاه و حوزه - آموزشي

رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در حال حاضر هیچ رشته بدون مجوز و غیرمجازی در دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد و تمامی رشته محل‌های دفترچه سال آینده از نظر قانونی تایید شده است؛ این در حالیست که تمامی مدارک این دانشگاه نیز معتبر هستند و منع قانونی ندارد.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مجتبی علوی‌فاضل در نشست خبری که در محل سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شده بود، گفت: براساس قانون رویه تصویب رشته‌های تمامی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، ثبت درخواست رشته‌های دانشگاهی در پرتابل دفتر گسترش دو وزارتخانه علوم برای رشته‌های غیرپزشکی و بهداشت برای رشته‌های پزشکی برحسب رشته مورد درخواست صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد طبق قانون از سال‌های گذشته درخواست تصویب رشته‌های دانشگاه را انجام داده و از این به بعد نیز براساس همین روال کار را انجام می‌دهد؛ به طوری که واحدهای دانشگاهی ما تقاضای خود را در سامانه ثبت می‌کنند و در مرحله بعدی بررسی کمیته آمایش رشته‌ها در هر استان متشکل از متخصصان آموزشی صورت می‌گیرد که براساس ارزیابی استان، تقاضا برای تایید نهایی به سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بدین ترتیب چنانچه رشته‌ای در کمیته آمایش استان شرایط لازم را نداشته باشد، بررسی آن رشته از سوی سازمان مرکزی انجام نخواهد شد.

رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد افزود: سازمان مرکزی دانشگاه آزاد در شورای گسترش این دانشگاه رشته‌های مورد تقاضا را بررسی کرده و در صورت تائید، رشته‌ها برای تصویب به دفتر گسترش وزارتین (علوم و بهداشت) برحسب نوع رشته ارسال و دفتر گسترش آموزش عالی رشته‌ها را در کارگروه‌های تخصصی بررسی و نتیجه را برای تصویب نهایی اعلام می کند. بنابر این مصوبه، رشته‌ها برای پذیرش دانشجو به دانشگاه ابلاغ می‌شود.

به گزارش ایسنا، وی در ادامه ضمن بیان آنکه زمانی که دفتر گسترش آموزش عالی بررسی رشته‌ای را مدت‌ها بی‌پاسخ بگذارد، براساس قانون مصوب سال 67 مجلس شورای اسلامی که به تائید شورای نگهبان هم رسیده عمل خواهیم کرد گفت: دانشگاه آزاد در سال‌های گذشته نیز از این قانون برای تصویب بسیاری از رشته‌ها استفاده کرده و در این رشته‌ها سال‌هاست که پذیرش دانشجو صورت می‌گیرد. بنابراین قانون سابقه اجرا دارد و دانشگاه آزاد برای ادامه امکان استفاده از این قانون، از معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی نیز استفساریه دریافت کرده است.

علوی‌فاضل در ادامه با ارائه نامه دانشگاه آزاد به مجلس برای دریافت استفساریه قانون تائید رشته‌های دانشگاهی دانشگاه آزاد، ادامه داد: معاونت قوانین مجلس اعلام کرده که این قانون دارای اعتبار است و نسخ صریح نشده و لازم‌الاجراست؛ همچنین آنکه تنها معاونت قوانین مجلس می‌تواند در مورد قوانین مصوب مجلس اظهارنظر کند.

وی تصریح کرد: براساس این قانون، دانشگاه آزاد تصویب رشته‌ها را به کمیته سه‌نفره متشکل از نماینده وزارت علوم، نماینده دانشگاه آزاد و نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع داد که این کمیته براساس آیین‌نامه اجرایی قانون که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است کاملا قانونی است.

علوی‌فاضل در ادامه ضمن بیان آنکه علی‌محمد رنجبر، نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی براساس مصوبه قانونی این شوراست اظهار کرد: معرفی علی‌محمد رنجبر حکم نیست که با گذشت زمان ملغی شود بلکه مصوبه تعیین نماینده است و مصوبات با گذشت زمان ملغی نمی‌شوند.

رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد همچنین ضمن بیان آنکه دانشگاه آزاد 6 دعوت‌نامه رسمی برای وزیر علوم فرستاد تا نماینده خود را معرفی کند و براساس مصوبات این کمیته هر سه نماینده برای تصویب رشته‌ها حاضر بودند و امضای نماینده وزارت علوم نیز موجود است ولی نمی‌توانیم نام وی را عنوان کنیم، ادامه داد: خود وزارت علوم باید در این زمینه اطلاع رسانی کند. رشته‌های دانشگاه آزاد در کمیته قانونی بررسی شده و ممیزی کیفی نیز در دانشگاه آزاد صورت گرفته و به وسیله رئیس کمیته که علی‌محمد رنجبر است به وزیر علوم ابلاغ شد و بر اساس آیین‌نامه اجرایی، در حال حاضر هیچ رشته بدون مجوز در دانشگاه آزاد نداریم.

وی در ادامه ضمن بیان آنکه تمام رشته‌های دانشگاه آزاد یا دارای مصوبه شورای گسترش است یا در کمیته سه‌نفره تصویب شده است و براساس همین قانون مدارک دانشگاه آزاد مورد تائید و براساس قانون مجلس، قانونی است، در ارتباط با اظهارنظرهایی پیرامون غیرقانونی بودن رشته‌های دانشگاه آزاد گفت: اظهارنظرها اگر براساس استفساریه مجلس باشد مورد تائید است و اگر اظهارنظری بدون استناد مورد تشویش اذهان شود، قابل پیگرد است.

رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد با بیان اینکه 5000 رشته‌محل دانشگاه آزاد از طریق دفتر گسترش آموزش عالی و 2000 رشته‌محل در کمیته سه‌نفره تصویب شده است، گفت: از وزارت علوم تشکر می‌کنیم که کمیته فعالیت ویژه برای رشته‌های دانشگاه آزاد تشکیل دادند و می‌دانیم کار طاقت‌فرسایی بود و 5000 رشته‌ محل را بررسی کردند.

علوی فاضل افزود: تعدادی از رشته‌محل‌ها براساس ممیزی دانشگاه آزاد از دفترچه کنار گذاشته شده و اطمینان می دهم که در حال حاضر در دفترچه دانشگاه آزاد تمام رشته‌ها دارای مجوز قانونی است و از ممیزی کیفیت دانشگاه عبور کرده است.

رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد همچنین در رابطه با اظهارنظرهای برخی مسئولان وزارت علوم پیرامون رشته‌های دانشگاه آزاد گفت: پاسخ قاطعانه و غیر قاطعانه معنا ندارد زیرا پاسخ باید قانونی باشد و استنادات قانونی ملاک بوده، براساس قانون ماده‌واحده تصویب رشته‌های دانشگاهی دانشگاه آزاد، استناد دانشگاه در تصویب رشته‌ها کاملا قانونی است و استعلام معاونت قوانین مجلس نیز موجود است.

علوی‌فاضل ادامه داد: در مورد تصویب رشته‌های دانشگاه‌ آزاد ما حداقل‌های یک رشته دانشگاهی را مشخص کردیم و براساس این استانداردها که مهم‌ترین آن جذب اعضای هیأت علمی است، اقدامات قانونی را انجام می‌دهیم.

وی در ادامه ضمن اشاره به آنکه تا سال 92 که مدیریت جدید دانشگاه کار را آغاز کرد، 4000 رشته تحصیلی در پرتال وزارت علوم ثبت کردیم که بدون پاسخ باقی ماند، گفت: دانشگاهی که شرایط راه‌اندازی رشته‌ها را دارد، حداقل انتظارش این است که متولی امر پاسخ دهد.

علوی‌فاضل در ادامه اظهار کرد: براساس سند آمایش وزارت علوم، توسعه دانشگاه آزاد از همه دانشگاه‌های کشور در دهه گذشته کمتر بوده است یعنی دولتی‌سازی آموزش عالی در دستور کار بوده و هزینه‌های گزاف بر مردم تحمیل شد، از پول نفت به دانشگا‌ها تزریق شد ولی 4 هزار رشته دانشگاه آزاد مسکوت ماند.

رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد ادامه داد: این روزها مد شده است که هر کس برای اینکه خود را فرد علمی و کیفی نشان دهد دانشگاه آزاد را تخریب می‌کند، البته نقد منصفانه سازنده است ولی برخی قصد دارند با تخریب دیگران خود را بالا برند.

علوی‌فاضل در ادامه ضمن تاکید برآنکه دانشگاه آزاد بیشترین سرمایه مادی و معنوی را در کشور فراهم کرده ولی رشد کمتری در رشته‌ها داشته است اظهار کرد: در حال حاضر برای اشتیاق کشور به دولتی‌سازی باید چاره‌ای اندیشیده‌ شود. برخی دانشگاه‌ها با 4-5 برابر هزینه‌ای که دانشگاه از مردم دریافت می‌کند، اداره می‌شوند.

رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد افزود: وظیفه دولت‌ها سرمایه‌گذاری در آموزش عالی است ولی با بخشی که با مردم اداره می‌شود نیز این رفتار شایسته نیست. هر کجا که خودمان احساس کردیم براساس نظر دفتر گسترش نقص مدارک، کمبود کادر هیأت علمی و عدم اولویت رشته را داشتیم خودمان رشته را کنار گذاشتیم به همین دلیل خواهشمندم در امور داخلی و مدیریت دانشگاه آزاد سایرین و یا افراد غیر علمی دخالت نکنند زیرا برخی امور درون سازمانی هستند.

به گزارش ایسنا، علوی‌فاضل در ادامه با ارائه دست‌خطی از محمدعلی نجفی، سرپرست سابق وزارت علوم مبنی بر تائید رشته‌های دانشگاه آزاد گفت: تمام پذیرش‌های سال‌های گذشته با امضاء و اطلاع مسئولان وزارت علوم بوده است. بنابراین ورودی‌های قبلی دانشگاه آزاد در تمام رشته‌ها قانونی است و دانشجویان نیاز به جابجایی واحد و یا تغییر رشته ندارند، زیرا هیچ مشکلی وجود ندارد.

رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در ادامه ضمن بیان آنکه همیشه با خوش‌بینی به مسائل آموزش عالی نگاه می‌کنیم و اعتقاد نداریم که مرجعی در وزارت علوم براساس صلاح کشور اقدام نمی‌کند گفت: ما به قانون پایبندیم و در چارچوب‌ها حرکت می‌کنیم و انتظار داریم براساس قانون با ما رفتار شود.

وی افزود: معتقد نیستیم که نیت عمد برای عقب نگه داشتن دانشگاه آزاد وجود دارد ولی گله‌مندی داریم زیرا دانشگاه آزاد به دلایل مختلف مورد هجمه قرار می‌گیرد در حالی که این دستاورد نظام باید حفظ شود، وقتی بی‌اعتمادی به کشور تزریق می‌شود انتظار مردم روشنگری است.

علوی‌فاضل در پایان اظهار کرد: در روز 24 شهریور ماه امسال وزیر علوم، معاون آموزشی وی و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم در جلسه‌ای با دانشگاه آزاد برای بررسی رشته‌ها توافق کردند، اما با این وجود بازهم در زمان مقرر بررسی رشته‌ها صورت نگرفت، البته ما مشکلی با وزارت علوم نداریم ولی در استفاده از قانون نیز مجازیم.

کمیته 3نفره نیازی به استعلام اصالت ندارد

مدیرکل دفتر حقوقی دانشگاه آزاد گفت: تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد در کمیته سه‌نفره قانونی است و این قانون نیازی به استعلام درباره اصالتش ندارد، مگر اینکه نسخ صریح یا ضمنی شده باشد؛ که درخصوص این قانون هیچ یک صورت نگرفته است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، علیرضا مصدق نیز در نشستی خبری در رابطه با چگونگی تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد گفت: مبنای قانونی که تمام رشته‌های دانشگاهی دانشگاه آزاد از آن عبور کردند قانون "تایید رشته‌های دانشگاه آزاد مصوب سال 67 "است.

وی افزود: این قانون ظرفیت‌سازی برای تصویب رشته‌ها را از دو مسیر، میسر دانسته؛به طوریکه دانشگاه آزاد هم می‌تواند از طریق شورای گسترش آموزش عالی رشته‌های خود را تصویب کند و هم اینکه می‌توان کمیته‌ای سه‌نفره متشکل از نماینده وزارت علوم، نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی و نماینده دانشگاه آزاد برای تصویب رشته‌ها تشکیل دهد.

مصدق افزود: این قانون، قانون مصوب مجلس است و حتی با گذشت زمان نیز نیازی به استعلام در مورد اصالت یا عدم اصالت ندارد مگر اینکه نسخ صریح یا ضمنی شود که در رابطه با این قانون چنین اتفاقی نیفتاده است.

مدیرکل دفتر حقوقی دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: براساس قانون تنقیح مقررات کشور، تنها مرجع برای تایید قوانین، معاونت قوانین مجلس است که مجلس بر روی رشته‌های دانشگاهی دانشگاه آزاد صحه می‌گذارد.

وی در ارتباط با اظهارات معاون آموزشی وزیر علوم مبنی برآنکه برخی رشته‌های دانشگاه آزاد مردود است، گفت: واژه مردود، واژه شناخته شده‌ای نیست و بسیاری از رشته‌های دانشگاه آزاد در شورای گسترش و تعدادی در کمیته سه نفره تایید شده است.

رتبه دانشگاه آزاد در پایگاه ESI/نیاز دانشگاه آزاد به بیش از 3500 عضو هیات علمی

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی دارای 30 هزار و 753 عضو هیأت علمی تمام وقت و بیش از 37 هزار هیأت علمی مدعو است؛ بدین ترتیب در این دانشگاه نسبت دانشجو به اعضای هیأت علمی 1 به 42 است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر حسین‌زاده لطفی نیز در نشست خبری این دانشگاه که در محل سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شده بود، با ارائه اطلاعات وضعیت آموزش عالی جهان و رقابت بین کشورهای منطقه گفت: یکی از شاخص‌های مهم ارزیابی کشورهایی که عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی هستند، تعداد افراد تحصیل‌کرده هر کشور به نسبت کل جمعیت آن کشور است.

وی ادامه داد: در میان کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی، کشور روسیه و کانادا دارای بیشترین درصد افراد تحصیل‌کرده در رشته‌های دانشگاهی هستند و در آسیا نیز ترکیه، عربستان و ژاپن دارای درصدهای قابل قبولی در میزان افراد تحصیل کرده در دانشگاه‌ها هستند؛ به طوری که کشور کانادا دارای 52.6 درصد، ژاپن 46.6 درصد و ترکیه 15 درصد تحصیل کرده است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: این در حالی است که در کشور ایران تنها 14.4 درصد جمعیت فارغ‌التحصیل دانشگاهی هستند بنابراین ایران از متوسط جهانی رتبه بسیار پایین‌تری را دارد.

حسین‌زاده لطفی همچنین اظهار کرد: هدف‌گذاری ریاست دانشگاه آزاد اسلامی آن است که در سال جاری بیش از 2000 نفر تاکنون جذب هیأت علمی این دانشگاه شدند و 1500 نفر دیگر نیز تا یک ماه آینده ارزیابی خواهند شد و بیش از 3500 نفر هیأت علمی نیز اعلام نیاز کرده‌ایم.

وی ادامه داد: هدف‌گذاری ما آن است که در سال 99 نسبت دانشجویان به هیأت علمی در دانشگاه آزاد اسلامی به یک نفر در مقابل 37 نفر برسد و سپس پس از رسیدن به این هدف‌گذاری به نسبت یک به 27 برسیم.

وی در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از معتبرترین دانشگا‌ه‌های دنیا در حال فعالیت است به طوری که رتبه 187 دنیا در پایگاه ESI را داراست.

به نقل از خبرگزاری ایسنا


rss