نکاتی درباب مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد 96

تاثیر مصاحبه در قبولی دکتری دانشگاه آزاد

طبق آنچه در دفترچه ثبت نام دکتری 96 مشاهده کردیم 50 درصد است . تاثیر 50 درصدی به این معنی است که مصاحبه درست به اندازه آزمون کتبی در قبولی نهایی موثر است و این موضوع اهمیت بالای مصاحبه را بیش از پیش نشان می دهد . مخصوصا از آنجایی که نمره گرفتن در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 96 بسیار راحت تر از آزمون کتبی است اهمیت مصاحبه را دوچندان می کند. امسال اهمیت مصاحبه برای داوطلبان دانشگاه آزاد بالاتر از سال های قبل است. عد از اعلام نتایج ، مسیر سازمان سنجش و دانشگاه آزاد از هم جدا شده و شاهد یک انتخاب رشته و مصاحبه مجزا برای ورود به دانشگاه آزاد هستیم. بعد از انتخاب رشته طی یک اعلام نتایج جداگانه ، مشخص می شود هر داوطلب به مصاحبه دعوت شده است یا خیر . روال سال قبل به این شکل بود که داوطلبان مثل دانشگاه های سراسری به دانشگاه های متعدد دعوت نمی شدند و صرفا در نتیجه اعلام می شد که دعوت به مصاحبه شده اید یا خیر. دانشگاهی که در آن به مصاحبه دعوت شده اید لزوما دانشگاهی نیست که قرار است در آن قبول نهایی شوید. سال های گذشته کلیه مصاحبه های دکتری دانشگاه آزاد بصورت متمرکز و در تهران برگزار می شد ولی از امسال قرار است مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 96 بصورت استانی برگزار شود و هر استان یک حوزه را برای نمایندگی از مصاحبه دکتری کلیه دانشگاه های آن استان معرفی می کند . بنابراین هر فرد درصورتی که به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد دعوت شود درواقع به یکی از واحد های دانشگاه آزاد در استان برگزار کننده رشته دعوت می شود . به عنوان مثال داوطلبی 25 دانشگاه را انتخاب کرده است . این 25 دانشگاه در 5 استان تهران ، اصفهان ، سمنان ، مرکزی و قم قرار دارند . حال در نتایج دکتری دانشگاه آزاد اعلام می شود که شما به مصاحبه استان های تهران ، اصفهان ، سمنان ، مرکزی و قم دعوت شده اید .هر استان یک دانشگاه را به عنوان نماینده برگزاری مصاحبه دکتری معرفی می کند . شما برای مصاحبه دانشگاه های مستقر در قم باید به یک دانشگاه در قم ، برای مصاحبه دانشگاه های مستقر در سمنان به یک دانشگاه در سمنان و برای دانشگاه های مستقر در مرکزی به یک دانشگاه در استان مرکزی بروید . درمورد تهران و اصفهان و سایر استان های کشور هم به همین شکل است . هر امتیازی که شما از این مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 96 کسب کنید محاسبه شده ، با نمره حاصل از آزمون کتبی (طبق فرمول مخصوص ) جمع شده و در نهایت طبق نمرات ، به فرم انتخاب رشته شما رسیدگی می شود.

در جدول زیر ، زمانبندی مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در استان های مختلف مشخص شده است :
استان تاریخ مصاحبه البرز، تهران، قزوین و قم از 18 لغایت 22 تیر ماه
سمنان، گلستان، گیلان و مازندران از 21 لغایت 24 تیر ماه
خراسان(جنوبی، رضوي و شمالی) از 23 لغایت 26 تیر ماه
سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و یزد از 25 لغایت 28 تیر ماه
اصفهان، چهارمحال و بختیاري، فارس و مرکزي 27 و 28 و30 و31 تیرماه
ایلام، بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد از 30 تیر ماه لغایت 2 مرداد ماه
کردستان، کرمانشاه، لرستان و همدان از 1 لغایت 4 مرداد ماه آذربایجان(شرقی و غربی) ،
اردبیل و زنجان از 3 لغایت 6 مرداد ماه

آمادگی پیش از روز مصاحبه دکتری

دانشگاه آزاد 96 تنها تفاوت مصاحبه دکتری آزاد با مصاحبه دکتری سراسری 96 در این است که در دانشگاه های سراسری هر دانشگاه مصاحبه را شخصا انجام می دهد ولی در دانشگاه آزاد هر داوطلب در هر استان به یک دانشگاه خاص معرفی شده تا نمره مصاحببه او محاسبه شود. در نتیجه هرچقدر شناخت ما درباره تیم مصاحبه کننده دانشگاهی که به آن دعوت شده ایم بیشتر شود شانس موفقیت مان در مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد 96 بیشتر می شود. این کار با یک پرس و جوی ساده چند روز قبل از انجام مصاحبه حل می شود. به این شکل که کافیست به دانشگاهی که قرار است مصاحبه مان آنجا برگزار شود مراجعه کنیم و با دانشجویان دکتری فعلی آن دانشگاه گپ و گفتی داشته باشیم و درباره این موارد کسب اطلاع کنیم : معمولا کدام اساتید در جلسه مصاحبه دکتری شرکت می کنند ؟ هر استاد چه اخلاقی دارد و بیشتر از چه چیزهایی سوال می پرسند ؟ آمادگی و تسلط بر زبان انگلیسی مهم تر است یا مباحث پایان نامه و ... به این طریق خیلی راحت می توانیم روز مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد 96 را شبیه سازی کرده و خود را برای هرگونه سوال احتمالی آماده کنیم. هرچند ممکن است اساتیدی که در جلسه مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد شرکت می کنند از اساتید همان دانشگاه نباشند ولی درهرصورت یک تحقیق کوچک می تواند ما را خیلی با سوابق این اساتید آشنا کند .

راهکار های آمادگی برای روز مصاحبه دکتری

انجام چند مورد جزئی کمک شایانی به بهتر انجام شدن مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 96 شما می کند. حتما برای روز مصاحبه پایان نامه خود را یک دور مطالعه کرده باشید و روی مباحث آن تسلط داشته باشید. اگر به دیکشنری لغات تخصصی رشته خود دسترسی دارید حتما یک دور آن را مطالعه کنید. اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و بدانید که دیدگاه اساتیدی که در مقابل شما قرار گرفته اند به شما دیدگاه دو همکار نسبت به هم است نه دیدگاه استاد به دانشجو. این موضوع کمک می کند راحت تر بتوانید با آن ها رابطه برقرار کنید و از دانسته های خود بهتر دفاع کنید. هرگاه حس کردید سوالی از شما پرسیده شده که نمی توانید پاسخ مناسبی به آن دهید سعی کنید با زیرکی موضوع را به سمتی بکشانید که در آن اطلاعات بیشتری دارید و شروع به صحبت کردن در مورد آن کنید. این کار باعث می شود جنبه ای از دانش خود را نشانشان دهید که از آن بی خبر بودند. پوشیدن یک دست لباس رسمی را حتما در دستور کار خود قرار دهید و با ظاهری آراسته در جلسه مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 96 حاضر شوید.


rss